Doğrulama

13 Mart Ankara Patlamasından Sonra Yayılan 16 Yanlış Bilgi


Medyascope TV Röportajını izlemek için tıklayın
Modern Sabahlar röportajını dinlemek için tıklayın

Sosyal medyadan ya da yazının altına yorum yaparak bana ulaşabilir, listeye katkı sunabilirsiniz.

16) Destina Peri Parlak'ın yakını Gezi'de kitap okuyan çocuk mu?

Patlama gerçekleştikten birkaç saat sonra Numune Hastanesi önünde (videonun başında arkada hastanenin tabelası görülüyor) Hayat TV muhabirinin yaptığı bir röportajda öfkelenerek “İktidarınız, dininiz ve paranız yerin dibine batsın” diyen yurttaşın Gezi Parkı’nda polislere kitap okuyan eylemci olduğu Akit, Haber 7 gibi internet siteleri tarafından ortaya atıldı, Melih Gökçek tarafından yaygınlaştırıldı. İddiaya dair en çok paylaşılan görsellerden:

şehit yakını provokatör

Ayşe Arman’la yaptığı röportaj ve ekşi sözlük’te yer alan şu başlıktan Gezi’de polislere kitap okuyan gencin isminin Hasan Hüseyin Karabulut olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

Hasan Hüseyin’in ilgili videonun Hayat TV’de yayınlandığı 13 Mart / 22:50 saat ve tarihinden yaklaşık 2 saat önce aşağıdaki ekran görüntüsünde de görülebileceği üzere, Malta‘da olduğu anlaşılıyor.

hasan hüseyin

Malta ile Ankara arasında yaklaşık 3.700 km olduğunu ve bu mesafeyi bu kadar hızlı katedemeyeceğini de göz önünde bulundurursak, yakınını patlamada kaybeden adamın Hasan Hüseyin Karabulut olduğu iddiasının yalan olduğunu, bu gazetelerin provokasyon peşinde olduğunu söyleyebiliriz. T24’e verdiği röportajla Karabulut 4 aydır Malta’da yaşadığını da belirtmiş.

15) Kağıt işçisi 14 yaşındaki Muharrem, ölenler arasında değil

Aşağıda “caps”i yer alan iddia gerçek dışı. Ölenler arasında Muharrem Çermik isimli bir kişi bulunmasına rağmen bu kişi 80 yaşında. Ayrıca iddiada kullanılan kağıt işçisi çocuk fotoğraf 15 Mart 2014’te kullanılmış.

muharrem kağıt işçisi

Böylesi bir zamanda nasıl yazılırın güçlüğü ile internette dolanan yanlış bir habere dair kısacık ek yapmak istiyorum….

Dinçer Mendillioğlu tarafından gönderildi 15 Mart 2016 Salı

14) Nabi Avcı istifa etti haberi

nabi avcı istifa

Bakan Nabi Avcı’nın attığı tweetlerle istifasını duyurduğu haberi Facebook’ta hızla yayıldı. Yukarıdaki ekran görüntüsü bu paylaşımlardan birinden alınmıştır. Avcı’nın kendisine ait kurumsal bir Twitter hesabı yok. Bu tweetleri atan @NabiAvci_MEB hesabının profil detaylarında “parodi hesap” yazıyordu. Twitter bu parodi hesabı şu anda askıya almış durumda. Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi hesabı da tweet atarak bakanın istifa ettiği iddialarını yalanladı:

13) 'PKK'nın sitesi hacklenerek ele geçirildiği' iddia edilen tablo, saldırı planı değil HDP'nin Newroz programı

PKK’nın sitesinin hacklenerek ele geçirildiği iddia edilen aşağıdaki tablo, HDP’nin 2016 Newroz’u için açıkladığı programdaki bilgilerin kopyalanmasıyla oluşturulmuş. İlgili haber burada.

fake tarih yerler newroz

12) 'Hırsız, katil Erdoğan' sloganının atıldığı video 11 Ekim tarihli
Bu linkte yer alan Facebook gönderisinin iddiasına göre video 13 Mart Ankara Patlaması için yapılan eylemlerde çekildi. Ancak video 10 Ekim‘deki Ankara Garı saldırısının ardından yapılan eylemlere ait ve 11 Ekim 2015 tarihli:

11) Ankamall ve Gordion'un bomba ihbarı üzerine boşaltıldığı iddiası

Gerçek dışı. Gazetecilerin ulaştığı Gordion ve Ankamall yönetimler iddiaları yalanladı.

ankamall gordion

10) ABD Büyükelçiliği'nin 20 Mart uyarısı

Büyükelçiliğin bir istihbarat notuyla ABD’li sermaye sahiplerine uyarıda bulunarak 20 Mart’ta terör saldırısı uyarısında bulunduğu iddiaları hiçbir kaynak veya delile dayanmıyor. Kaynaksız bir şekilde ortaya atılan ve peşi sıra haber sitelerinde yer alan haberlerin korku ve paniğe yol açabileceğini düşünerek, paylaşmamakta fayda var.

Büyükelçilik geçtiğimiz sene 20 Mart’ta bir uyarıyı herkese açık olarak paylaşmış ve 21 Mart’taki Nevruz kutlamaları için uyarmıştı.

abd büyükelçiliği 20 mart

9) KCK açıklaması

KCK’nın 13 Mart’taki Ankara Patlaması’nın ardından “Her açıdan sahiplenilecek bir eylem” açıklaması gerçeği yansıtmıyor. Açıklama BirGün Gazetesi’nde 11 Mart’ta yayınlanmış ve 17 Şubat’taki saldırının faili Zinar‘a atıf yapıyor.

11 mart kck açıklaması

8) Sabah bulunan Hasan G.'nin patlamada yaralandığı iddiası

Hasan G.’nin sabah saatlerinde Adalet Bakanlığı önünde bulunduğu ve akşamki patlamada yaralanmasına rağmen sabaha kadar farkedilemediği iddia edilmişti. Numune Hastanesi’nde tedavi gören Hasan G.’nin arkadaşları “Hasan’ın patlamada yaralanmadığını, patlamadan çok sonra bölgeye gittiğini ve bölgede baygınlık geçirdiğini” ifade ediyor.

saldırıda yaralanan hasan g sabah bulundu

7) 138 ölü olduğu iddiası

Ankara’daki devlet hastanelerinden birinde isminin kullanılmasını istemeyen üst düzey bir yöneticiden gelen mesajı aktarıyorum:

ölü sayısı 40tan fazla değil. çok konuda güvenimizi sarstı bunlar evet ama 35-40 civarı bilgisi doğru. 112 ve emniyet anonslarını da duyuyoruz olay sırasında acilde.. ayrıca adli tıp’ın morg kapasitesini de biliyoruz. Oradan da tahmin edebiliyoruz. 35-40’ı aşarsa bizleri arayıp cenazeleri göndermeyin diyorlar. Bir de yaralılar gelmeye başladığında kaydedip, bi yandan da hastane bilgi sisteminden o an acilde bulunanların listesi alınıp ayıklanmaya çalışılıyor, onlar da yaralı listesine yanlışlıkla girebiliyor. Bir de hastaneden hastaneye sevk edilen yaralılar oluyor. Onlar da her iki listede yer alabiliyor.

6) Bombacının Cumhuriyet Gazetesi muhabiri olduğu iddiası

İddiaya dair tweetler şöyle;

yeni şafak canlı bomba cumhuriyet gazetesi

11813238_10153752051782013_2779328322239902034_n

Cumhuriyet Gazetesi yaptığı bir açıklamayla iddiaları yalanlayarak, “bu isimde hiçbir yerde ve hiçbir zamanda muhabirlerinin olmadığını” ifade etti.

5) IŞİD'in saldırıyı üstlendiği iddiası

Saldırının IŞİD tarafından üstlendiğine dair atılan tweet herhangi bir kaynağa dayanmıyor.

ışid ankara patlamasını üstlendi iddiası

4) 20 plakanın EGM tarafından yayınlandığı iddiası

Patlamanın ardından Whatsupp mesajları aracılığıyla yayılan ve 20 araç plakasının listeli olduğu bir uyarı mesajının Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandığına dair bugün haber sitelerinde haberler yer aldı. (Cumhuriyet haberi, T24 haberi) Telefon ile görüştüğümüz EGM Basın Bürosu ise böyle bir listenin EGM tarafından yayınlanmadığını ifade etti.

plaka listesi

Bu plakalardan 5 tanesinin e-devlet verileriyle uyuşmadığını, 1 tanesinin ise e-devlet’te kaydının olmadığını da belirtmekte fayda var.

plaka listesi e-devlet verileri

3) Ankara'dan olduğu iddia edilen patlama fotoğrafı yanlış

Aşağıda gözüken fotoğraf Ankara’dan değil. Patlamanın olduğu saatlerde hava karanlıktı. Ayrıca araç plakalarının yabancı olduğu gözükebilir. Fotoğraf 2014 yılında Beyrut’ta çekilmişti.

Ekran Resmi 2016-03-13 20.51.38

2) Patlama anı videolarından biri 17 Şubat patlamasından

Youtube’a bugün yüklenerek bugün gerçekleşen patlamanın videosu gibi sunulan bu video, 17 Şubat’taki saldırının farklı bir açıdan kamera kaydı. İddiaya konu olan video:

17 Şubat patlamasının videosu:

1) TÜRGEV'in SMS'i Şubat'taki patlamadan

İddiaya göre TÜRGEV SMS atarak öğrencilerini Kızılay’dan uzak durmaları için uyarmış. Bu SMS haberi 17 Şubat’taki patlamadan sonra yayınlanmış, gündem olmuştu: http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160223/1021060569/turgev-istihbarat-kizilay-bomba-arac.html

türgev sms

Share this Story
Load More Related Articles

18 Comments


 1. Ferhat Mamuk

  13 Mart 2016 at 21:25

  Kamerun’daki Boko Haram saldırısındanmış 3’deki fotoğraf. Ben de bunu tam teyit edemedim.

  Reply

 2. Onur

  14 Mart 2016 at 18:27

 3. Onur

  14 Mart 2016 at 18:27

 4. Ülkü Şahin

  14 Mart 2016 at 22:43

 5. […] olup olmadığı ile ilgili merakımızı ise Mehmet Atakan Foça gidermeye başladı. Foça, internet sitesinde yayınladığı yazıyla patlamadan sonra ortaya çıkan dezenformasyonları bir araya […]

  Reply

 6. […] Burada […]

  Reply

 7. Ezgi

  15 Mart 2016 at 15:14

  ODTÜ öğrencisi ile alakalı paylaşımınız doğru. Orada unutulmadı, bölgeye sonradan gitti.

  Reply

 8. […] olup olmadığı ile ilgili merakımızı ise Mehmet Atakan Foça gidermeye başladı. Foça, internet sitesinde yayınladığı yazıyla patlamadan sonra ortaya çıkan dezenformasyonları bir araya […]

  Reply

 9. Anonim

  15 Mart 2016 at 19:21

  […] […]

  Reply

 10. […] iddiaları inceledi. Ankara saldırısına dair diğer dezonfarmasyonların da yer aldığı listedeki ilgili bölüm […]

  Reply

 11. […] Mart Ankara saldırısından sonra olduğu gibi, özellikle toplumsal duygu patlamalarının yaşandığı dönemlerde yurttaşlar (kullanıcılar) […]

  Reply

 12. […] Neyse, geçtiğimiz 13 Mart Ankara patlamasından sonra yayılan yanlış bilgileri içeren ve doğrularını gösteren şöyle bir sayfa var. […]

  Reply

 13. […] Mart Ankara saldırısından sonra olduğu gibi, özellikle toplumsal duygu patlamalarının yaşandığı dönemlerde yurttaşlar (kullanıcılar) […]

  Reply

 14. […] Mart Ankara saldırısından sonra olduğu gibi, özellikle toplumsal duygu patlamalarının yaşandığı dönemlerde yurttaşlar (kullanıcılar) […]

  Reply

 15. […] Mart Ankara saldırısından sonra olduğu gibi, özellikle toplumsal duygu patlamalarının yaşandığı dönemlerde yurttaşlar (kullanıcılar) […]

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun