Haberler
1

Artık Her 10 Evden Altısı İnternetli

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Türkiye’de internet kullanımı 2013 yılında yüzde 48,9 iken bu oran 2014’ün ilk üç ayında yüzde 53,8’e yükseldi.

Bilgisayar ve internet kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubunun 16-24 olarak açıklandığı araştırmaya göre düzenli internet kullanıcısı artarken internet erişimi olan hane oranı yüzde 49,1’den yüzde 60,2’ye yükseldi.

TÜİK’in verilerine göre evde internet erişimi olmayan haneler gerekçe olarak internete ihtiyaç duymadıklarını ve internet bağlantı ücretlerinin yüksek olduğunu ifade etti.

Kullanım amacı: sosyal medya, online haber

2014 yılının ilk çeyreğinde internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 79’u internete evden bağlandığını ifade ederken bunu sırasıyla işyeri, akraba, arkadaş evleri, alışveriş merkezleri, havaalanı ve kablosuz bağlantı yapılabilen diğer yerler ile internet kafeler takip etti.

Ev ve işyeri dışında internet kullanıcılarının yüzde 58’i internete bağlanmak için akıllı telefonlarını kullanırken yüzde 28,5’i diz üstü bilgisayarlarını kullandı.

İnternet kullanım amaçları arasında ise yüzde 78,8 oranla sosyal paylaşım sitelerine katılım, yüzde 74,2 oranla ise online haber, gazete ya da dergi okuma yer alıyor. Yüzde 58,7 ile oyun, müzik, film, görüntü indirme veya oynatma, yüzde 53,9 ile e-posta gönderme-alma ise bu oranları takip ediyor.

Kaynak: Bianet

 

Share this Story
Load More Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun