Yazılar
facebook-a-rakip-ello-geliyor-4827084

Ello: Kime Rakip? Kime Dost?

Sosyal ağınız reklamcıların elinde. Paylaştığınız her içerik, edindiğiniz her arkadaş ve tıkladığınız her link takip ediliyor, kaydediliyor ve veriye dönüştürülüyor. Reklamverenler verilerinizi size daha fazla reklam gösterebilmek için satın alıyor. Siz sadece satılan ve alınan bir malsınız.

Daha iyi bir yol olduğuna inanıyoruz. Cesarete, estetiğe, sadeliğe ve şeffaflığa inanıyoruz. Üreten ve onu kullanan insanların birlikte olabileceğine inanıyoruz.

Sosyal ağ daha da güçlenebileceğimiz bir araç olabilir, kandırma, baskı ve manipülasyonun değil.

Siz birer mal değilsiniz.

 

Ello’nun ortaya çıkışı bir çok yerde “Facebook’a rakip geliyor” başlıklarıyla yayınlandı. Ello bu manifestoyla sadece rakip olmanın ötesinde bir proje gibi gözüküyor. Piyasanın bütün ajanları, karşı koyuş metinlerinden bir rakip yaratma projesine balıklama atlarken, bizim gibi kullanıcıların bu ajanların ağına takılmaması ve objektif bakmayı sürdürmesi gerekiyor. Manifestoların çılgın devrimci heyecanına kapıldığımdan değil ama piyasa mantığına karşı bir duruş geliştirmeye çalışan bir projenin piyasanın içine hızla çekilmeye çalışıldığını da görmezden gelemeyiz.

Ello, çıkış noktasını sosyal ağlardaki reklamların önceliği kapması yüzünden birbirimizin paylaşımlarını göremememize duydukları tepkiye yerleştiriyor. Ve sosyal ağların artık sıradan insanlar için değil, reklamverenler için olduğunu ifade ediyor. Herhangi bir şey üretiyorsunuz ve sosyal ağdan bunu yayıyorsunuz. Ancak reklamlar sizin üretiminizden daha fazla yer alıyor ve ağ içerisinde kaybolmanıza sebep oluyor.

Ello’nun iddiası herkesin birbirini daha rahat görebildiği ve reklamverenlerin veri toplamadığı bir ortamda iletişime geçebildiği bir platform oluşturmak.

Katılım isteği gönderdim. Aramızda Ello içinde yer alan varsa beni davet ederse süper olur 🙂

İçerideyseniz yorumları alalım.

Share this Story
  • facebook-a-rakip-ello-geliyor-4827084
    Yazılar

    Ello: Kime Rakip? Kime Dost?

    Sosyal ağınız reklamcıların elinde. Paylaştığınız her içerik, edindiğiniz her arkadaş ve tıkladığınız her link takip ediliyor, kaydediliyor ve veriye dönüştürülüyor. Reklamverenler ...
Load More Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun