Yazılar
Privacy Concept.

Sosyal Ağlarda Hesapların Güvenliğini ve Haber Kaynaklarını Korumak

Gazeteciler, yalnızca kendi bilgilerinin gizliliğini değil aynı zamanda haber kaynaklarının gizliliğini de korumak konusunda hassas davranmalı. Dijital platformlar çoğaldıkça, haber kaynaklarımızla kurduğumuz iletişim kanalları da o ölçüde çoğalıyor. En güvenli yazışma, mesajlaşma ve telefon görüşmesi yapabileceğimiz uygulamalar ve dijital araçlar çoğunlukla yaygın kullanıma sahip olmadığı veya ücretli olduğu için medya kuruluşlarında çalışanlar da daha yaygın olan ve ücretsiz platformlar üzerinden (Twitter, Facebook, e-mail gibi) haber kaynaklarına erişiyor ya da erişebilecekleri irtibatları sağlıyor.

Geçen gün Banu Güven‘in Twitter hesabı hacklendi ve Güven’in Twitter üzerinden yaptığı özel yazışmalar yayınlandı. Açığa çıkarılan özel mesajlar, gazetecinin kişisel bilgileri değil ama haber kaynaklarının (iki CHP milletvekilinin) telefon numaralarını içeriyordu.

Online gizliliği sağlamak çoğu zaman zahmetli ya da alışılması güç bir süreç de olsa kendimizden önce haber kaynaklarımızın gizliliğini ve güvenliğini temin etmemiz gerekiyor.

Deniz Ergürel, blogunda, hackerlara karşı en iyi çözümün iki aşamalı doğrulama (double authentication) olduğundan bahsetmişti. Twitter, Gmail, Facebook gibi bir çok platform iki aşamalı doğrulamayı kullanmamıza olanak tanıyor.

Bu doğrulama süreci, önce ilgili web sitesine (Twitter, Gmail vs.) şifrenizle giriş yapmanızın ardından daha önce kaydetmiş olduğunuz cep telefonunuza bir kısa mesaj veya çağrı yoluyla tek kullanımlık şifre gönderilmesini içeriyor. Bu şifreyi girmeden siteye giriş yapmanız mümkün olmuyor.

iki adımlı doğrulama twitter   Google da Ara

 

Bir başka kişinin, hesabınızın şifresini ele geçirmesi durumunda dahi hala aşması gereken ikinci doğrulama kanalı, yani cep telefonuna gelecek tek kullanımlık kısa mesajı ele geçirmesi (yakınınızda olması, tanıdık birisi olması gibi durumlar dışında) mümkün değil. Bu yüzden maillerimize, Twitter’ımıza ya da Facebook hesabımıza sızmasını istemediğimiz kötü niyetli kişileri uzak tutmamızın en iyi yolu iki aşamalı doğrulamayı kullanmak. (Gmail ayrıca telefonunuza indireceğiniz uygulamayla tek kullanımlık şifre oluşturabilmenizi sağlıyor. Harici diskinizi Gmail anahtarınız olarak da tanımlayabilir, böylece harici diskiniz olmadan Gmail’inize giriş yapılmasının önüne geçebilirsiniz.)

gmail iki adımlı doğrulama

Mesajlaşma uygulamalarının güvenlik düzeylerinin karşılaştırıldığı şu websitesine göz atarak, hangi platformlarda gizliliğinizin ne kadar ihlal edildiğini görebilirsiniz.

Ayrıca bu siteden iki adımlı doğrulamayı kullanmanıza olanak sağlayan diğer platformları görebilirsiniz.

Diğer yandan oluşturduğunuz şifrelerin ne kadar sağlam olduğunu How Secure Is My Password gibi siteler üzerinden ölçebilirsiniz. Bu tarz siteler, kullanmakta olduğunuz şifrelerin uzunluğu, sayı ve işaret içerip içermediği, büyük küçük harf duyarlılığı gibi detaylarına bakarak size ne kadar sürede kırılabileceğini iletiyor.

Söylenmesi gereken bir diğer şey, kişisel bilgilerin sızdırılması gibi olaylar daha da sık yaşandıkça geliştirilen bir formül olan password yerine passphrase kullanmak. Yani aklınızda tutabileceğiniz bir cümleciği büyük harfler, sayılar ve işaretlerle donatıp şifreniz olarak belirlemek.

password: istanbulistanbul

passphrase: 2015’teİstanbul’danAnkara’yaTaşındım

Tüm bunların yanı sıra internet güvenliğiniz için kullanabileceğiniz diğer dijital araçların bir listesine Erkan Saka‘nın P24’teki şu yazısından ulaşabilirsiniz.

Share this Story
  • Privacy Concept.
    Yazılar

    Sosyal Ağlarda Hesapların Güvenliğini ve Haber Kaynaklarını Korumak

    Gazeteciler, yalnızca kendi bilgilerinin gizliliğini değil aynı zamanda haber kaynaklarının gizliliğini de korumak konusunda hassas davranmalı. Dijital platformlar çoğaldıkça, haber kaynaklarımızla kurduğumuz ...
Load More Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun