Yazılar
google, arama

Google’da Arama Seçeneklerini Çoğaltmak

poynterGeçtiğimiz ay Türkiye’den 15 gazeteci merkezi Florida, ABD’de bulunan Poynter Enstitüsü’nde dijital medya eğitimi almak için burs kazandı. Bunlardan biri de bendim. 5 gün süren eğitim şüphesiz bir çok konuda ufuk açtı ve işin esaslarına dair Amerikalı gazeteci ve akademisyenlerden sunumlar izlememizi sağladı. Program hakkında daha detaylı bir yazı Deniz Ergürel’in blogunda bulunabilir.

Programın şüphesiz en iyi oturumlarından biri Google ekibinin Poynter’den tüm dünyaya canlı olarak yayın da yaptığı, gazeteciler için Google araçlarının nasıl kullanılacağının anlatıldığı bölümüydü.

Google yalnızca basit aramalar değil, daha komplike arama özellikleriyle de internette beklediğinizden daha derin aramları oluşturmanızı sağlıyor. Eğitimden hareketle aşağıda 6 tanesini eklediğim ve açıkladığım araçlar haber için kaynak ve malzeme toplama süreçlerini daha da kolay ve çeşitli hale getiriyor.

Çağdaş haber merkezlerinde dijital araç ve platformlar birçok gazetecinin işinin önemli bir parçası haline gelmeye başladı. Bununla birlikte habercilerin çoğu günlük işlerini çok daha etkili hale getirebilecek Google’ın gelişmiş arama seçeneklerini kullanmayı bilmiyor.

Gazetecilerin araştırmalarını yaparken, haber toplarken ve haberi doğrularken kullanabilecekleri Google’ın gelişmiş arama seçenekleri:

1. Görselle arama

Google’ın veritabanlarında arama yapmak yalnızca anahtar sözcüklerle değil, görselle de mümkün. Görselle arama özelliğini kavrayamadığınız bir fotoğrafı veya onun nerede çekildiğini öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Görselle arama yapmak için Google Image Search, Görsel Arama kısmına girip elinizdeki fotoğrafı veya linkini Google’a yükleyin. Arama sonuçları aradığınız görsele ait kayıtları tarayarak, daha önce kullanılıp kullanılmadığını, alternatif boyutlarını, görselinize yakın bulguları ortaya çıkaracak.

Özellikle sosyal medyada dolaşan fotoğrafların doğruluğunu anlamak için önemli bir araç.

2. Renkle arama

Diyelim çalışmanızda kullanmak istediğiniz bir kitap var ama ismini hatırlamıyorsunuz veya isminden tam emin değilsiniz. Görseller’e girip bir anahtar sözcük girin ve aratın. Ardından “Arama Araçları”na tıklayarak bir renk seçin.

Böylece arama sorgunuzu spesifik bir renge göre düzenlemiş olacaksınız.

3. Google Alerts

Google Alerts, bir anahtar kelime Google veritabanına girdiğinde size mail uyarısı gönderen bir sistemdir. Belirli olayları veya gündemde belli bir haberi takip etmede işinize yarayacaktır.

Alert oluşturmak için, google.com.tr/alerts adresine giderek anahtar kelimelerinizi oluşturabilirsiniz. Dilerseniz kategorilere göre, haber, blog, video gibi özellikleri belirtebilirsiniz. Ayrıca hangi sıklıkta mail almak istediğinizi de seçebiliyorsunuz.

4. Google Trendleri

Google Trendleri size gün gün hangi konuların Google’da en çok aratıldığı bilgisini sağlıyor. Bunun yanı sıra belli bir bölge ve saat dilimini seçerek de aramanızı özelleştirebilirsiniz. Gazeteciler bu özelliği okurlarının internette en çok neyi arattıklarını anlamak ve takip etmek için kullanabilirler.

Ayrıca Google Trendleri üzerinden iki ayrı anahtar sözcüğü karşılaştırarak aramalarda hangisinin tercih edildiğini görebilirsiniz. google.com/trends üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

5. Diğer ülkelerin Google’ı

Haberler dünyanın her yerinde birbirinden farklı yönlerde seyrediyor olabilir. Kendisininkinden başka bir ülkenin bir olay hakkındaki bakış açısını ele almak isteyen gazeteci o ülkenin Google’ını arama seçenekleri için kullanabilir.

Bir ülkenin kendisine ait Google’ına gittiğinizde (örneğin Birleşik Krallık için google.co.uk gibi) arama sonuçlarınız öncelikle o ülkenin verilerine göre dizilecektir.  Google tek bir evrensel arama motoru değildir. Yerelliklere özgü verileri ortaya çıkarabilir.

6. Özel Arama Motoru

Özel arama motoru belli bir web sitesinin içeriğinde Google ile arama yapmanıza olanak sağlar. https://www.google.co.uk/cse adresine giderek oturum açın ve “özel arama oluşturun”. İçeriğini aramak istediğini sitenin veya sayfalarının URL’sini girerek aramanızı “oluştur”un.

Share this Story
  • google, arama
    Yazılar

    Google’da Arama Seçeneklerini Çoğaltmak

    Geçtiğimiz ay Türkiye’den 15 gazeteci merkezi Florida, ABD’de bulunan Poynter Enstitüsü’nde dijital medya eğitimi almak için burs kazandı. Bunlardan biri de ...
Load More Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun