Haberler
IMG_2405_2

34. İstanbul Film Festivali’nde Yaşananlar

12/04/2015 Pazar

Bakur'un programdan çıkarılmasına dair Festival açıklaması 12.04.2015

+

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na gönderilen yazıyla “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in 15. maddesi uyarınca festivallerde gösterilecek Türkiye’de üretilen filmlerin kayıt tescil belgesi almış olması zorunluluğu hatırlatılmıştır.

Yasal mevzuat gereği, “ülke içinde üretilen filmler kayıt ve tescil edilmiş olmak kaydıyla” festivallere katılabilir. Kayıt tescil belgesi olmayan ve Türkiye’de üretilen filmlerin gösterilmesi halinde hukuki yaptırım uygulanacağından bu belgeye sahip olmayan filmler İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilemeyecektir.

Bu nedenle, 12 Nisan Pazar günü saat 16.00’da Atlas Sineması’nda gösterileceği duyurulan, Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yönettiği Kuzey / Bakur adlı filmin gösterimi yapılamayacaktır. Filmin kayıt tescil belgesi alması durumunda, önümüzdeki günlerde gösterileceği zamanlama açıklanacaktır.

Yabancı filmler bu yönetmelik kapsamında değerlendirilmemektedir. İstanbul Film Festivali olarak yabancı filmler için tanınan muafiyetin yerli yapımlar için de uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. İstanbul Film Festivali, şimdiye kadar programında gösterilecek yerli filmlere de yönetmeliğin yurtdışı filmlere tanıdığı istisnanın uygulanması için görüşmelerde bulunuyordu ve bulunmaya devam edecek. Ancak halihazırda bu yönetmelik gereği festivale seçilen filmlerin gösterilebilmesi için kayıt tescil belgesi almaları zorunluluğu devam ettiğinden festival kapsamında gösterilecek diğer yerli filmlerin de bu belgeyi alması gerekmektedir.

Bu filme bileti olan izleyiciler, iade için bilet aldıkları gişeye (İKSV’den alanlar İKSV’ye, Biletix ve sinemalardan alanlar Biletix’e) başvurabilirler.

Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Bakur / Kuzey filminin festival programından çıkarılması üzerine sinemaseverler Bakur’un gösterilmesi planlanan saatte Atlas Sineması’nda buluşarak küçük bir forum organize ettiler ve ne yapılacağını konuştular. Atlas Sineması’ndaki buluşmaya film yönetmeni Mavioğlu ve festival direktörü Azize Tan da katılarak açıklamalarda bulundu. Periscope üzerinden gerçekleştirdiğim canlı yayının kaydını Youtube üzerinden izleyebilirsiniz:

 

Bakur’un festival programından çıkarılmasının ardından 23 yapımcı/yönetmen filmlerini festivalden çektiklerini ve Bakur tekrar gösterime alınana kadar bu kararın arkasında olduklarını belirtti. Aynı zamanda boykota çağırarak metni http://sansurekarsi.org web sitesinden imzaya açtılar. Basın açıklamasına da bu siteden erişebilirsiniz.

 

Sinemaseverler Cezayir Restaurant'ta buluşarak alınacak ortak tavra ilişkin toplantı yaptı.

Sinemaseverler Cezayir Restaurant’ta buluşarak alınacak ortak tavra ilişkin toplantı yaptı.

Sinemaseverler Cezayir Restaurant'ta buluşarak alınacak ortak tavra ilişkin toplantı yaptı.

Sinemaseverler Cezayir Restaurant’ta buluşarak alınacak ortak tavra ilişkin toplantı yaptı.

 

Festivalden çekildiğini açıklayan ilk iki film “Nefesim Kesilene Kadar” ve “Homo Politicus” oldu. Ekiplerin gösterim saatinde salonda filmi bekleyen seyircilere açıklamasını aşağıda izleyebilirsiniz (Video: Cana Bilir-Meier)

Sinemacıların basın açıklaması 12.04.2015

+

34. İstanbul Film Festivali kapsamında BAKUR (KUZEY) adlı belgesel filmin bugün gerçekleşmesi gereken ilk gösterimi, Kültür Bakanlığı’nın kayıt-tescil ve eser işletme belgeleri olmayan yerli filmlerin festivalde gösterilemeyeceğini bildirmesi üzerine, festival yönetimi tarafından iptal edilmiştir.

Biz aşağıda ismi bulunan sinemacılar, kayıt-tescil ve eser işletme belgelerinin bir sansür aracı olarak filmlerin gösterimlerini engellemek için dayatılmasına karşı çıkıyoruz. Festivallerde gösterilecek yabancı filmlerden istenmeyen bu belgelerin yerli yapımlar için bir zorunluluk haline getirilmesini kabul etmiyoruz. Bunu bir baskı ve sansür olarak nitelendiriyoruz.

Ayrıca, haftalar önce Festival’in programı açıklanmış, hatta eser işletme belgesi olmayan bazı yerli filmler sorunsuzca gösterilmiştir. Bu müdahalenin Bakur filminin gösterimine yönelik yapılması, bu sansürün arkasında siyasi bir karar olduğunu da gözler önüne sermiştir.

Filmlerimizin özgürce izleyiciyle buluşmasının önündeki bütün engellerin derhal kaldırılmasını talep ediyoruz. Eser sahipleri olarak, eser işletme belgesi olsun olmasın bu belgeyi festivallere ibraz etmeyi reddediyoruz.

BAKUR belgeselinin uğradığı sansür kaldırılıp, filmin festival gösterimi özgürce yapılana kadar filmlerimizi İstanbul Film Festivali’nde hiçbir şekilde göstermeyeceğimizi ve bu koşullar altında İstanbul Film Festivali’nin tüm gösterimlerini durdurmasını talep ettiğimizi kamuoyuna duyururuz.

Ayrıca, tüm festivalleri, sinema meslek birliklerini, sinema emekçilerini, sinema yazarlarını ve tüm sinemaseverleri sansüre karşı dayanışmaya çağırıyoruz.

İstanbul, 12 Nisan 2015
www.sansurekarsi.org
#sansurekarsi

Festivalden çekilen filmler

+

Ertuğrul Mavioğlu (Bakur)
Ayşe Çetinbaş (Bakur)
Koray Kesik (Bakur)
Ahmet Bawer Aydemir (Bakur)
Gürcan Keltek (Koloni)
Aziz Mullaaziz (Koloni)
Fırat Gürgen (Koloni)
Cem Kaya (Motör)
Eytan İpeker (İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi)
Erol Karakaya (İs)
Bingöl Elmas (Komşu Komşu Hu)
Gürkan Hacır (Haziran Yangını)
Özlem Küskü (Haziran Yangını)
Kazım Öz (Beyaz Çınar)
İhsan Kaçar (Berroj)
Ömer Leventoğlu (Berroj)
Zekeriya Aydoğan (Çırılçıplak/Şılfîtazî)
Deniz Yeşil (Yollara Düştük)
Hacı Orman (Homo Politicus)
Metin Kaya (Soluk)
Nadir Öperli (Nefesim Kesilene Kadar)
Emel Emine Balcı (Nefesim Kesilene Kadar)
Faruk Hacıhafızoğlu (Kar Korsanları)
Barış Atay (Eksik)
Bilge Elif Turhan (Sarmaşık)
Tolga Karaçelik (Sarmaşık)
Caner Erzincan (Yeni Dünya)
Ali Atay (Limonata)
Mehmet Eryılmaz (Misafir)
Murat Düzgünoğlu (Neden Tarkovski Olamıyorum)
Osman Özcan (Neden Tarkovski Olamıyorum)
Çiğdem Vitrinel (Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku)
Zeynep Dadak (Ufak Hakikatler)
Pelin Esmer (Ulusal Belgesel Jürisi)
Emel Çelebi (Ulusal Belgesel Jürisi)

SİYAD basın açıklaması 12.04.2015

+

Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun belgesel filmi BAKUR, 34. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde 12 Nisan günü ilk gösterimini yapacaktı. Kültür Bakanlığı’nın çıkardığı engel nedeniyle filmin gösterimi iptal edilmiştir. Antalya Film Festivali’nde de yine bir belgesel filmin sansürlenmiş olmasının ardından yaşanan bu gelişme, sinema ve sanat üzerindeki baskının sistematik olarak devam ettirildigini göstermektedir.

Bakur’un gösteriminin iptal edilmiş olmasını sansür olarak değerlendirdiğimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyor ve herkesi sansüre karşı dayanışmaya çağırıyoruz.

Bakur’un gösterilmesinin engellenmesine bahane olarak işletme belgesi alma koşulu gösterilmektedir. Festivallerde gösterilen yabancı filmlerden istenmeyen eser işletme belgesinin yerli filmlerden istenmesi uygulamasına derhal son verilmesini ve mevzuatta bu yönde değişiklik yapılmasını talep ediyoruz. Bu duruma tepki gösteren ve Festival’den filmlerini çektiklerini açıklayan sinemacılarla dayanışma içinde olduğumuzu duyuruyoruz.

Saygılarımızla,

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği)

  13/04/2015 Pazartesi

Yerli yapımların çoğunun festivalden çekilmesi üzerine Festival organizasyonu yarışmaların tümü ve kapanış töreninin iptal edilmesine karar verdi. Uluslararası Yarışma filmleri ise gösterilmeye devam edilecek. Gösterimden çekilen filmlerin seansları boş kalacak, bu seanslarda yönetmen ve izleyiciler isterlerse buluşmaya devam edebilecekler. Festival direktörü Azize Tan basın açıklaması sırasında filmlerin festivalden çekilmesini desteklediklerini söyleyerek şöyle konuştu: “Üzgün değilim. Bunun sonucunda birşey başaramazsak üzgün olacağım.”

 

Festival organizasyonu ve jüri sansürü kınayan açıklamalar yaparak, yarışma ve kapanış töreninin iptal edildiğini duyurdu.

Festival organizasyonu ve jüri sansürü kınayan açıklamalar yaparak, yarışma ve kapanış töreninin iptal edildiğini duyurdu.

İstanbul Film Festivali basın açıklaması 13.04.2015

+

İstanbul Film Festivali, 13 Nisan Pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyerek festivalle ilgili gelişmeleri aktardı. Martı Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen toplantıya İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan’ın yanı sıra festivalin jüri üyeleri de katıldı. Festivalde filmi olan yerli ve yabancı sinemacılar da toplantıya katılan konuklar arasındaydı.

12 Nisan günü gerçekleşen gösterim iptalinin ardından festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Uluslararası Yarışma, İnsan Hakları Yarışması, Yarışma Dışı ve Yeni Türkiye Sineması bölümlerinde gösterilen filmlerin büyük çoğunluğu filmlerini göstermeme kararı aldı. Toplantıda, 34. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirilmesi planlanan Altın Lale Uluslararası Yarışması’nda yer alan film gösterimlerinin devam edeceği ancak Ulusal ve Uluslararası Altın Lale ve Ulusal Belgesel Yarışmaları ile festivalin kapanış töreninin iptal edildiği açıklandı.

Toplantıda, festivallerde gösterilecek Türkiye’de üretilmiş yapımların kayıt tescil belgesi almış olmasını zorunlu tutan “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in değişmesi ve yerli ve yabancı filmler arasında gözetilen farklı uygulamanın kaldırılmasının sağlanması için tüm sektöre, festivallere, meslek birliklerine dayanışma içinde olma çağrısı yapıldı. İstanbul Film Festivali, festivalde filmlerini göstermeme kararı alan film ekiplerini de gösterim saatlerinde sinema salonlarına gelerek, kendilerine ait olan bu süreyi bir tartışma alanına çevirmeye davet etti.

Toplantıda konuşan İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan, bugüne dek fiilen uygulanmamakta olsa da bu yönetmeliğin uzun yıllardır festivaller ve sinemacılar için aslında büyük bir sıkıntı yarattığını, yönetmeliğin değişmesi için festivalin daha önce de görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Tan konuşmasında “Bu durumun bahsi geçen yönetmeliğin değiştirilmesi için sinema camiasını bir araya getiren bir fırsata dönüşmesini umuyorum. Sektördeki sıkıntıların aşılması için, yeni sinema yasasının çıkartılmasının ve filmlerin festival ve kültürel kapsamlı etkinliklerde rahatça gösterilmesinin yolunun açılması gerektiğini düşünüyorum,” dedi.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden 11 Nisan Cumartesi günü İKSV’ye bir yazı gönderildi. Bu yazıyla 2004 yılından beri yürürlükte olan “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in 15. maddesi uyarınca festivallerde gösterilecek Türkiye’de üretilen filmlerin kayıt tescil belgesi almış olması zorunluluğu hatırlatıldı.

İstanbul Film Festivali yönetmeliği uyarınca festivale başvuran filmlerden bu belge talep edilmiyor.  Ancak, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapılan bu hatırlatmayla Türkiye’de üretilen ve kayıt tescil belgesi olmayan filmlerin gösterilmesi halinde hukuki yaptırım uygulanacağı tekrar belirtildi.

İKSV, bu doğrultuda 12 Nisan Pazar günü bu belgeye sahip olmayan filmlerin İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilemeyeceğini açıkladı ve aynı gün saat 16.00’da gösterilmesi planlanan Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun Kuzey / Bakur adlı filminin gösterimi gerçekleştirilemedi.

Bu gelişmeler doğrultusunda festival programında yer alan 22 filmin yönetmen ve yapımcıları, “Festivallerde gösterilecek yabancı filmlerden istenmeyen bu belgelerin yerli yapımlar için bir zorunluluk haline getirilmesini kabul etmiyoruz. Bunu bir baskı ve sansür olarak nitelendiriyoruz.” açıklamasıyla filmlerini İstanbul Film Festivali’nde göstermeme kararı aldı.

Kaynak: http://film.iksv.org/tr/arsiv/haberarsivi/p/1/1120

Ulusal Yarışma Juri Başkanı Zeki Demirkubuz’un da konuştuğu basın toplantısının Periscope yayın kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Basın toplantısına ait farklı bir açıdan ve yatay çekilmiş bir video şurada: https://www.youtube.com/watch?v=FxRbO1-lAAU

Kültür Bakanlığı da Film Festivali’nin yarışmaları iptal etme kararının hemen ardından yaptığı basın açıklamasıyla festival yönetimini suçlayarak Bakur filminin “terör propagandası yaptığını” ileri sürdü.

Kültür Bakanlığı'nın sansür iddialarına ilişkin cevabı 13.04.2015

+

Kaynak: http://basin.kultur.gov.tr/TR,134568/basin-aciklamasi-13042015.html

Festival yönetimi yukarıdaki açıklamaya daha sonra şöyle bir kısım da ekledi:

***
İKSV’ye gönderilen yazıyla ilgili bilgilendirme:

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından 11 Nisan Cumartesi günü saat 14.25’te İKSV’ye bir e-posta gönderilmiştir. Bu e-postanın ekinde, “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in “Sanatsal Etkinlikler Kapsamında Gösterilecek Filmler” başlıklı 15. ve “Denetim ve müeyyidler” başlıklı 17. maddelerine dikkat çeken 9 Ocak 2014 tarihli resmi yazı yeniden gönderilerek hatırlatılmıştır. Yazıda, ülke içinde üretilen filmlerin kayıt ve tescil edilmiş olmak kaydıyla bu etkinliklere katılabileceği belirtilmekte, yapılan denetimler sonucunda gerekli işaret ve ibareleri taşımayan filmlere dair uygulanacak yaptırımlar iletilmektedir.
***

Festivalin durumu, dayanışma ve protesto hakkında Korsan Yayın’da filmin yapımcısı Ayşe Çetinbaş ile gerçekleştirilen röportajı aşağıdan dinleyebilirsiniz:

  14/04/2015 Salı 

Haziran Yangını filmi yönetmeni Gürkan Hacır'ın açıklaması

+

Kamuoyuna ve Basına

Yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiğim Haziran Yangını belgesel filmi ile 34.İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışma bölümüne seçildik. Basın gösterimini yaptığımız gün 12 Nisan 2015 günü festivalin gösterim bölümünde yer alan bir başka yapım olan Bakur filminin Kültür Bakanlığı işletme belgesinin olmadığı gerekçesşyle festival programından çıkartıldığını öğrendik.

Festivale katılan birçok yönetmen ve yapımcıyla beraber acilen toplandık. Kültür Bakanlığı’nın yabancı filmlere istemediği eser işletme belgesi şartının yerli yapımlardan istemesinin sansür anlamına geldiğini ve kabul edilemez olduğu konusunda hem fikir olduk.

Biz Haziran Yangını ekibi olarak söz konusu filmi henüz izlemedik. Fragmanından edindiğimiz izlenimle görüş bildirmemiz doğru olmayacaktır. Bu yüzden filmin içeriğine ve propaganda amaçlı hazırlandığına ilişkin eleştirilerin haklılık payını saklı tutuyoruz.

Bununla beraber ne türden olursa olsun sansürün kabul edilemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.

Kültür Bakanlığı ve İKSV arasında yazışma ve iletişimin nasıl cereyan ettiğini ise tam olarak kavrayamadık. Yani sansürün kaynağı konusunda henüz bir fikir sahibi değiliz.İlerleyen günlerde bu durum netlik kazanacaktır.

Konunun gündeme geldiği andan itibaren sansürün kabul edilemez olduğunu deklare ederek Haziran Yangını belgeselimizi 34.İstanbul Film Festivali yarışma bölümünden çektik.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Haziran Yangını Belgesel Film Ekibi Adına
Yapımcı / Yönetmen
Gürkan Hacır

Kaynak: Facebook

Saklı filminin yönetmeni Selim Evci'nin açıklaması

+

CCipDjbUsAEnkxF.jpg-large

Çekmeköy Underground filmi yönetmeni Aysim Türkmen'in açıklaması

+

İstanbul Film Festivali’nde yaşadığımız sansür, bu sene benim yaşadığım ikinci sansür vakası. Antalya’da yönetmenlerle beraber bir karar alacağız dediğimiz için içime sinmeyen bir biçimde grubun kararlarına uymuş ve Reyan Tuvi’nin yanında yer alamamıştım. Reyan Tuvi’nin bir sinemacı olarak sinema için, sinemacılar için gösterdiği hassasiyeti umursuzca göz ardı etmiş sinema camiasına kızmama rağmen tepki verememiştim. Bu sefer 24 saattir düşünüyorum. Bakur filmine sansür yapılmasını kınıyorum. Eğer bu film gösterilemiyorsa diğer filmler de gösterilmesin, Bakur’a verilmeyen hakkı ben de istemiyorum demenin çok güzel bir davranış olduğunu düşünüyorum. Filmlerini festivalden çeken onlarca yönetmenle ortak duyguyu paylaşıyorum ve filmi gösterimden çekeceğim diyorum. Ama içime sinmeyen bir şeyler kalıyor. Antalya’da belgesel filmlerin çoğunluğu yarışmadan çekilince yarışma olmadı ve de sonradan aldığımız duyumlara göre (hatta eski bir festivalcinin dileğinin bu yönde olduğunu kulaklarımla duydum) bu sene Antalya’da belgesel yarışması olmayacak. Bu sene ilk defa İstanbul Festivali’nde belgesel yarışması yapılacaktı, olmayacak. Yıllardır belgesel sinemacı olarak, zaten filmlerimizi gösterecek mecra bulamazken, bu festivallerin de yapılmaması gücüme gidiyor. Kişisel olarak filmleri festivalden çekmenin en doğru karar olduğuna ikna olamıyorum.

İlk uzun metraj kurmaca filmini çekmiş, 5 senedir çektiği zorluklardan dolayı değil de 4 sene film yapamama cezası (bakanlık desteğini geri ödeyemeyeceğimiz için bakanlıktan para alamıyoruz, başka kaynak da yok zaten ülkede) aldığına içerleyen bir yönetmen olarak İstanbul’da festival izleyicisiyle buluşmaktan vazgeçmek istemiyorum. Belki kimse filme gelmeyecek (boş salonlara da alıştık vizyonda, bkz bizim filmle ilgili “Salonsuz Kral” yazısı) Ama belki de benim gibi düşünen birkaç kişiyle buluşma fırsatı bulur, sinema konuşuruz.

Dolayısıyla, inadına sinema konuşmak, inadına sinema yapmanın yollarını aramak, festivalciliği ve sansürü tartışmak için Çekmeköy Underground’u festivalden çekmiyorum.

Antalya’da film gösterimimizde o ortak uzun metni okumak yerine şunu söylemek isterdim: festivalleri iktidarlar yapıyor olabilir, ama festivaller sinemacılarındır. Festivalciler, cumhurbaşkanları, belediye başkanları, sermayedarlar, sinema tekelleri bugün iktidar oyunlarını üzerimizden oynayabilir ama onlar gidicidir ve Türkiye sineması, sinema izleyicisiyle buluşacak yolları elbette bularak yoluna devam eder.

Aysim Türkmen

Kaynak: https://www.facebook.com/cekmekoyunderground?fref=ts

390 sinemacı ve 38 meslek örgütü Bakur belgeselinin festivalde yayınlanmaması üzerine ortak bir açıklama yaptı. Açıklamayı Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul okudu. Açıklamanın metnini aşağıdan okuyabilir, Periscope kaydını izleyebilir, imzacıları görebilirsiniz.

Meslek örgütlerinin açıklama metni

+

İmzacılar

+

Kurumlar:

!f istanbul Uluslarası Bağımsız Filmler Festivali, Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Anadolu Kültür, Ankara Sinema Derneği (ASD), Ankara Uluslararası Film Festivali (AUFF),  Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği (BFKSD), Canlandıranlar Yetenek Kampı ve Festivali, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Canlandıranlar Derneği , Documentarist Uluslararası Belgesel Film Festivali, Filmmor Kadın Filmleri Festivali , Film Yönetmenleri Derneği (FİLMYÖN), Gezici Festival, Görüntü Yönetmenleri Derneği, Hangi İnsan Hakları Film Festivali, İnönü Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali , İşçi Filmleri Festivali , İstanbul Film Festivali, İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali, Kısa Filmciler Derneği , Oyuncular Sendikası , Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR), Senaryo Yazarları Derneği (SEN-DER), Sinema Emekçileri Sendikası (SİNESEN), Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), Siyah Bant, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK), Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Yeni Film Fonu, Yeni Film Dergisi, Yeni Sinema Hareketi (YSH), Yeşilçam Sineması, Puruli Kültür Sanat, Ankara Engelsiz Filmler Festivali

Kişiler:

Abbas Bozkurt, Ahmet Özdemir, Ali Alpgezmen , Ali Atay, Ali Aydın , Ali Deniz Şensöz, Ali Ergül , Ali Vatansever , Aliye Uçar, Alp Birol, Anna Maria Aslanoğlu, Armağan Lale, Arzu Gamze Kılınç , Arzu Yayıntaş , Asena Günal , Aslı Akdağ , Aslı Çetinkaya  , Aslı Erdem , Aslı Ertürk, Aslı Özge , Aslı Özgen Tuncer, Aslı Şahin, Ayça Çiftçi, Aycan Çetin , Aydın Orak , Aydın Yeşilyurt, Aysun Erdoğan, Ayşe Bengi Çelik, Ayşe Betül Tekeli , Ayşe Çetinbaş, Ayşen Günsu Teker, Ayşe Özer , Ayşin Akbulut, Ayten Başer, Azize Tan, Bahriye Kabadayı Dal, Banu Karaca, Baran Güler, Barbaros Altuğ , Barış Atay, Belma Baş, Belmin Söylemez , Benan Baf , Berat İlk , Berk Asal , Berke Baş , Berke Göl, Berna Gençalp , Betül Esener , Biket İlhan , Bilal Babaoğlu, Bilge Elif Turhan, Bingöl Elmas, Bulut Reyhanoğlu , Burak Acar, Burcu Över, Can Candan, Candaş Baş , Caner Alper , Caner Canerik, Caner Erzincan, Caner Yalçın, Can Kılcıoğlu , Can Yılmaz, Ceyda Aşar, Ceylan Özçelik, Çiçek Kahraman, Çiğdem Mater, Çiğdem Vitrinel, Cihan Aslı Filiz , Coşkun Irmak, ​Cumhur Canbazoğlu, Cüneyt Cebenoyan, Deniz Akçay Katıksız , Deniz Koçak, Deniz Yeşil, Dersu Yavuz Altun , Derya Alabora, Derya Durmaz, Derya Tarım , Devrim Nas, Didem Ayberkin, Dilde Mahalli, Dilek Aydın , Doğa Kılcıoğlu , Duygu Kaban , Ebru Ceylan , Eda Gecikmez , Emel Çelebi , Emin Alper, Emine Dursun, Emine Emel Balcı Tunçel , Emine Yıldırım , Emre Erkmen , Emre Yalgın , Emre Yeksan, Emre Yetim, Emre Yurtsever , Ender Özkahraman , Ender Yeşildağ, Engin Yiğitgil , Enis Köstepen, Enis Rıza Sakızlı, Ercan Kesal , Ercan Mehmet Erdem, Erdem Murat Çelikler, Erdoğan Akduman, Erkan Birgören, Erkan Tunç, Erol Mintaş , Ersan Çongar , Ersan Ocak, Ertuğrul Karslıoğlu, Ertuğrul Mavioğlu, Esra Kızıldoğan, Esra Saydam , Esme Madra, Evren Luş , Evrim Kaya, Eylem Akın , Eylem Ertürk, Eytan İpeker , Eyüphan Erkul, Ezel Akay , Ezgi Baltaş, Ezgi Mola , F. Serkan Acar , Farhad Eivazi, Faruk Karaçay, Ferhan Şensoy, Feride Çiçekoğlu, Figen Şakacı, Fikret Bekler, Filiz Alpgezmen , Fulya Emek Tanrıkulu, Funda Ödemiş, Fırat Aygün, Fırat Yücel , Gaye Boralıoğlu, Gercek Taslioglu, Gökçe İnce, Gökçe Işıl Tuna , Gökçe Suvari , Gökhan Horzum, Gökhan Mezarcı , Göktuğ Özgül, Gözde Onaran, Gül Abus Semerci, Gül Büyükbeşe, Güldenay Sonumut , Gülden Çakır, Gülizar Irmak, Güliz Kucur, Hakan Karsak, Haktan Pak, Handan İpekçi , Hasan Özgen, Hasan Özsoy, Haşmet Topaloğlu, Hatice Yakar , Hikmet Yaşar Yenigün, Hilmi Etikan, Hülya Sungu , Hüseyin Karabey, Iraz Yöntem, İlker Barış, İlksen Başarır, İmre Tezel, İnan Temelkuran, İnci Demirkol, İrfan Demirkol, İsmail İçen, İsmail Murat Akman , İsmet Kurtuluş , Işıl Özgentürk, Janset Paçal, Jülide Kural, Kaan Ege , Kaan Korkmaz , Kadir Beycioğlu, Kadir İnanır, Kasım Uçkan, Kaya Özkaracalar, Kemal Alptekin, Kemal Öner, Kemal Sevimli, Kemal Ural , Kerem Deren, Kerem Topuz , Kibar Dağlayan Yiğit, Korcan Derinsu, Kurtuluş Özgen, Levent Çetin , Leyla Yılmaz , M. Sadık Arslankara, Makbule Kosif, Marsel Kalvo, Medet Dilek, Mehmet Binay , Mehmet Eryılmaz, Mehmet Kurtuluş , Mehmet Özgür Candan, Melek Güzel, Melek Özman , Melik Saraçoğlu , Melisa Önel, Melisa Sözen , Melis Behlil, Melis Birder, Meltem Cumbul, Meltem Savcı , Memik Horuz, Meral Efe , Meriç Demiray, Meriç Özen, Mert Akbal , Mert Fırat , Merve Kayan , Merve Öner, Meryem Yavuz, Mesrure Melis Bilgin , Mete Gümürhan , Mete Şener , Metin Gönen , Mihriban Cumralı, Mihriban Sezen, Münir Karataş , Murat Akagündüz , Murat Ayman, Murat Düzgünoğlu , Murathan Mungan , Murat Özer, Murat Özyaşar, Murat Uyurkulak , Murat Yaykın , Mustafa Temiztaş, Mustafa Ünlü, Mustafa Uzuner, Nadir Öperli, Nalan Sakızlı, Nazlı Elif Durlu, Nazmi Ulutak, Necati Sönmez, Necmettin Çobanoğlu , Nefes Senem Polat , Nejla Demirci, Nermin Aytekin , Nermin Er , Nesimi Yetik, Neslihan Aka , Neşe Akkuş, Neşe Cehiz, Nezahat Gündoğan, Nida Karabol , Nihal Emeksiz , Nilbanu Engindeniz, Nil Güleç, Nilgün Öneş, Nurcan Güzel , Nurhan Özenen , Nuri Bilge Ceylan , Oğuz Kaynak, Ömer Tuncer, Ömür Atay , Önder Çakar , Onur Gülen, Onur Ünlü, Orçun Okşar, Orhan Eskiköy , Övgü Gökçe , Oya Özden , Oya Yüce, Ozan Emre Yurdakul, Özge Akkoyunlu, Özgür Ağaoğlu, Özgür Doğan, Özgür Erkök , Özgür Oruç, Özkan Küçük, Özkan Maho, Özkan Yılmaz , Özlem Yılmaz, Pelin Başaran, Pelin Esmer , Pelin Turgut, Peri Johnson, Pınar Bulut, Ramin Matin, Rasim Doğan, Raşit Çelikezer , Redife Zerener, Rena Lusin Bitmez, Rodi Güven Yalçınkaya , Rodi Yüzbaşı, Rojda Akbayır, Rıza Kocaoğlu, Rıza Kıraç , Sabahattin Çetin , Sabri Kuşkonmaz, Savaş Emrah Özdemir , Savaş Güvezne, Seda Derinsu, Sedat Yılmaz , Şehbal Şenyurt Arınlı, Selen Domaç, Selda Asal , Selen Uçer, Selin Tunç, Selin Vatansever , Selma Köksal Çekiç , Semih Dindar, Şenay Aydemir, Senem Aytaç, Senem Tüzen, Sercan Gidişoğlu , Serdar Güven, Serdest Vural, Serra Yılmaz, Seren Yüce , Serkan Çakarer, Serkan İpekören , Serkan Turhan , Serra Ciliv, Sevda Kantarcı, Sevil Demirci, Seyfettin Tokmak , Seyhan Kaya, Sibel Tekin, Sinan Güngör, Sinan Yurdakul, Sinema Altındağ , Sinem Sakaoğlu, Soysal Demir , Süleyman Gürkan Anıl, Süleyman Turan, Şahika Erkıran, Şebnem İşigüzel, Tahsin İşbilen, Tamer Baran, Tangül Sınav, Tankut Kılınç, Tarkan Gözübüyük, Tayfun Pirselimoğlu, Tilbe Saran, Tolga Afşin Kaya, Tolga Esmer , Tolga Karaçelik, Tül Akbal Süalp, Tülin Özen, Tunç Davut , Tunç Şahin , Turgut Yasalar, Türker Korkmaz , Ufuk Özenateş , Uğur Vardan, Uğur Yüksel , Ulaş Ak , Ülkü Songül , Ümit Köreken , Ümit Kıvanç, Ümit Topaloğlu, Ümit Ünal , Vecdi Sayar , Veli Kahraman, Veysel İpek , Veysel Kerem Hun , Vincent Bouvard , Vural Çavuşoğlu, Yamaç Okur, Yasemin Özcan , Yasin Ali Türkeri, Yasin Semiz, Yavuz Özkan , Yeşim Burul, Yeşim Tabak, Yeşim Ustaoğlu , Yılmaz Boran Kılıç , Yılmaz Okumuş, Yoel Marenda , Yonca Ertürk, Yusuf Güven, Zafer Ayden, Zaferhan Yumru, Zeynel Doğan , Zeynep Aşkın Korkmaz , Zeynep Dadak , Zeynep Güzel, Zeynep Ünal , Zeyno Pekünlü, Zümrüt Burul.

Kaynak: bianet

Meslek örgütlerinin açıklaması sonrası salonda genel bir hoşnutsuzluk hali söz konusuydu. Açıklama bittiği zaman salonda bulunan yaklaşık 500 kişi toplantının bittiği duyrulana kadar yerinden kalkmadı. Basın toplantısının ardından salondaki katılımcılar “imzaların eski olduğundan” ve “forum yapılmasını beklediklerinden” konuşuyordu.

Bakur filminin yönetmenlerinden Ertuğrul Mavioğlu da meslek örgütlerinin açıklamasını dinlemeye gelenler arasındaydı.

Bakur filminin yönetmenlerinden Ertuğrul Mavioğlu da meslek örgütlerinin açıklamasını dinlemeye gelenler arasındaydı.

16/04/2015 Perşembe 

Ankara Uluslararası Film Festivali de açıklama yaparak belgesel yarışmasını iptal ettiğini duyurdu.

Ankara Uluslararası Film Festivali Basın Açıklaması

+

CCtQDfMUMAAODND

 

 

CCtQSR6VAAA6faP

 

Gelişmeleri takip ediyor olacağım. Twitter ve Periscope’ta @matakanfoca handle’ını takip edebilirsiniz. Ayrıca bu haberi desteklemek isterseniz bağışta bulunabilirsiniz.
Share this Story
  • IMG_2405_2
    Haberler

    34. İstanbul Film Festivali’nde Yaşananlar

    12/04/2015 Pazar TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na gönderilen yazıyla “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ...
Load More Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun