Yazılar
Ekran Resmi 2015-01-11 19.58.28

Karakutu: Anonimliği Koruyan Bilgi Sızdırma Kutusu

Geçtiğimiz yıllarda korsan hareket tüm dünyada hızla yayılırken Türkiye’de de Korsan Parti birçok faaliyet gerçekleştiriyor. Üniversitelerde yaptıkları konuşmalar, söyleşiler, film gösterimleri ve online gizlilik konularında geliştirdikleri projelerle korsan hareketin yaygınlaştırılmasına, aynı zamanda da güvenli, ücretsiz, özgür ve izlenmeyen bir internetin mümkün kılınmasına çalışıyorlar.

Yazıyı fazla uzatmamak adına Korsanlar hakkında daha fazla bilgi için sizi kendilerinin web sitesine yönlendiriyor ve meselemize geliyorum.

Korsan Parti bir süredir yeni bir projeyi hayata geçirmek için çalışıyor. Projenin ismi Karakutu. Esas amacı “halkın bilmesi gereken bilgiyi halka aktarmak”. Yöntemi ise TOR ağı üzerinden dijital ayak izi bırakmadan ve gazeteciler aracılığıyla bilginin doğrulanmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamak.

kara-kutuKarakutu’nun şöyle çalışması bekleniyor:

 • Çalıştığı kurumdaki bir yolsuzluğu, suçu ya da istismarı kamu yararı için halka aktaracak whistleblower Karakutu’ya TOR ağı üzerinden bağlanarak ilgili bilgi, belge, fotoğraf, video ya da sadece ihbarı bildirecek. Bildirim yapılırken kişiden kişisel hiçbir bilgi istenmeyecek, kullanıcı adı dahil.
 • TOR düğümleri içinde bilgi ya da belgeyi gönderen whistleblower, gözetlenemeyecek şekilde kaybolacak.
 • Gönderilen bilgi ya da belge ilgili gazeteciye iletilecek. Sistem, gazeteci dahil hiçbir kişi ya da kurumun whistleblower’ın kişisel bilgilerine internet üzerinden erişmesini mümkün kılmayacak şekilde yapılandırılıyor.
 • Gazetecilerin ya da diğer profesyonellerin doğrulayabildiği bilgi/belge web sitesi üzerinden yayınlanarak, herkesin erişimine açık hale getirilecek.

Karakutu’nun nasıl çalıştığına ve nasıl kullanılacağına ilişkin bilgi projenin websitesinde yer alıyor.

Whistleblower genel anlamda, çalıştığı bir kamu kurumunda ya da özel şirkette gerçekleşen yolsuzluk veya kamuya açıklanması gereken yasadışı bir faaliyeti kendi konumunu ve işini riske atarak ortaya çıkaran kişi olarak kullanılıyor. Türkçe’de -hemen hemen- “muhbir” olarak karşılanabilir.

Karakutu projesi, haber kaynağının anonimliği ve bilgi sızdırmanın gazetecilikle ilişkisini şu şekilde özetliyor:

Gazeteciler yıllardır kamu ile ilişkisi olan kurumda çalışan kaynaklardan bilgiler alarak bir çok kurumun halkın arkasından çevirdiği işleri açığa çıkartıyor, bu kurumları halka karşı şeffaflaştırıyor. Ancak teknolojinin geliştiği 2000’li yıllara kadar bir haber kaynağının haberi gazeteciye aktarması haber kaynağı açısından tehlikeli bir işti. Haber kaynağı işinden veya canından bile olabilirdi.

Günümüzde teknoloji insanların anonimleştirilmesi için kullanılabiliyor. Amacına uygun araçlar kullanıldığında ve gerekli önlemler alındığında pratikte bir haber kaynağının kimliğinin tamamen anonimleştirilmesi artık mümkün.

Whistleblower’ların sızdırmasını teşvik eden ve onların online gizliliğini koruyan altyapıları sağlayarak, bilgi aktarım platformu kuran başkaca yapılar yurt dışında aktif çalışıyor. Bunlardan biri GlobaLeaks. Bir diğeri ise Guardian’ın geliştirdiği SecureDrop. Her ikisi de Karakutu’nun yapacağı gibi TOR ağını kullanarak, kişilerin bulundukları kurumdan yasadışı faaliyetlere dair bilgi/belge sızdırmalarını sağlıyor. (RSF – Sınır Tanımayan Gazeteciler de şu anda böyle bir çalışmayı tamamlamak için uğraşıyor.)

Karakutu şimdilik geliştirilme aşamasında. Kullanıma sunulduğu andan itibaren yurttaşların erişmediği/erişemediği bilgi ve belgelerin, whistleblower’lar tarafından, gizliliklerini koruyarak aktarılmasını, böylece halkın bilme hakkını ve gazetecilerin erişemedikleri haber kaynaklarına ve bilgilere ulaşabilmesine katkı sağlayacak gibi gözüküyor.

Gizlilik konusunda “saklayacak bir şeyim yok, bu yüzden gizli kalmaya da ihtiyacım yok” noktasındaysanız şu yazıyı okumanızı öneririm.

Karakutu şu anda Things projesi kapsamında geliştiriliyor. Oylama sürecinde Karakutu’ya destek verebilirsiniz.

Share this Story
 • Privacy Concept.
  Yazılar

  Sosyal Ağlarda Hesapların Güvenliğini ve Haber Kaynaklarını Korumak

  Gazeteciler, yalnızca kendi bilgilerinin gizliliğini değil aynı zamanda haber kaynaklarının gizliliğini de korumak konusunda hassas davranmalı. Dijital platformlar çoğaldıkça, haber kaynaklarımızla kurduğumuz ...
 • Ekran Resmi 2015-01-11 19.58.28
  Yazılar

  Karakutu: Anonimliği Koruyan Bilgi Sızdırma Kutusu

  Geçtiğimiz yıllarda korsan hareket tüm dünyada hızla yayılırken Türkiye’de de Korsan Parti birçok faaliyet gerçekleştiriyor. Üniversitelerde yaptıkları konuşmalar, söyleşiler, film gösterimleri ...
Load More Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun