Eğitimler, Mobil Habercilik
mobil-habercilik-1-1024

Mobil Habercilik Sunumu

Fotoğraf: Zana Yavuz

Fotoğraf: Zana Yavuz

Her yıl yaz aylarında Bağımsız İletişim Ağı projesi tarafından iletişim fakültesi öğrenci ve mezunlarına düzenlenen Okuldan Haber Odasına eğitiminin bu yıl Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen programında 27 Ağustos 2014’te aşağıda sunumunu bulacağınız Mobil Habercilik eğitimini gerçekleştirdim.

Mobil Haberciliğe dair kısaca; 90larda yaygınlaşan cep telefonu kullanımı ve 2000lere doğru arka/ön kamerası bulunan cep telefonlarının piyasaya çıkışıyla, görüntü kaydetmek ve bunları internete sürmek oldukça popüler bir hal aldı. Bunun habercilik için önemi, anlık gelişmelerde doğrudan olay yerinden bilgi kaynağı edinebilmekti. Akıllı telefonların son yıllarda yaygınlaşmasıyla, internete erişim de neredeyse yalnızca mobil cihazlardan sağlanmaya başlandı. Bu da gösteriyor ki, habercilik artık hem cep telefonlarıyla kaydedilen multimedyanın takibiyle hem de üretilen haberin mobil cihazlarda okunmasını kolaylaştıracak tasarıma büründürülmesiyle 21. yüzyıla uygun hale gelebilir.

Derse ilişkin haberi burada bulabilirsiniz.

 

Share this Story
 • Kaynak: Flickr / AshtonPal. Bazı hakları saklı olabilir.
  Mobil Habercilik Yazılar

  Haber Kuruluşlarından Mobil Habercilik Tavsiyeleri

  Mobil, tüm sektörlerde olduğu gibi basın sektörünü de hızla dönüştürmeyi sürdürüyor. Son bir yılda mobil internet kullanımı Türkiye’de %179, küresel bazda ...
 • mobil-habercilik-1-1024
  Eğitimler Mobil Habercilik

  Mobil Habercilik Sunumu

  Her yıl yaz aylarında Bağımsız İletişim Ağı projesi tarafından iletişim fakültesi öğrenci ve mezunlarına düzenlenen Okuldan Haber Odasına eğitiminin bu yıl ...
Load More Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun