Doğrulama, Haberler
ogretmen c a

Öğretmen C. A. Canlı Bomba Denilerek Hedef Gösteriliyor

Endişeli bir vatandaş tarafından otobüs beklerken gizlice fotoğrafı çekilen öğretmen C.A. sosyal medyada canlı bomba denilerek hedef gösteriliyor.

Bir Facebook grubunda yapılan paylaşım.

Bir Facebook grubunda yapılan paylaşım. “Aranan canlı bomba Elif Duman”a dair aranan teröristler listesinde bir kayıt bulunmuyor. Elif Duman olduğu iddia edilen fotoğraf ile ismin uyuştuğuna dair bir veri yok.

Birkaç hafta önce canlı bomba olduğu iddia edilen bir kişinin fotoğrafı WhatsApp grupları aracılığıyla özellikle Yalova’da yayılmış, mesajda “canlı bombayı görenlerin derhal polise ihbar etmesi” istenmişti.

Bu dedikodunun yayılmasının ardından Yalova Emniyeti bir açıklama yaparak, paylaşımların dikkate alınmamasını istemişti.

Durakta otobüs beklerken yanındaki kişiyi bu fotoğrafta yer aldığı iddia edilen Elif Duman zanneden bir kişi, 11 yıllık öğretmen C.A.’nın gizlice fotoğrafını çekerek canlı bombanın Ankara’da olduğunu iddia etti:

ogretmen-c-a

Sosyal medyadaki bir diğer paylaşım.

Sosyal medyadaki bir diğer paylaşım.

19 Mart Cumartesi günü 14:30 civarında Etlik Caddesi, Mevki Hastanesi önündeki durakta otobüs bekleyen C.A. gizlice çekilen fotoğrafının internette canlı bomba olarak dolaştığı haberini 18:30 civarında bir arkadaşının mesajı üzerine öğrendi.

Paylaşımların kaldırılması için ifade vermek üzere Etlik Polis Amirliği’ne gittiğinde ise fotoğrafı çeken kişinin Çankaya Emniyet Müdürlüğü’ne ihbarda bulunduğunu ve polis tarafından 16:30 saatinden itibaren arandığını öğrendi.

Olayla ilgili konuştuğumuz C.A. “arama emrinin kaldırılması ve adı geçen canlı bomba ile ilgisinin olmadığının diğer amirliklere bildirilmesi amacıyla Etlik Polis Amirliği’nde fotoğrafının çekildiğini” ifade etti.

C.A.’nın Etlik Polis Amirliği’nde çektirdiği fotoğraf şu anda sosyal medyada “terörist Elif Duman yakalandı” iddiasıyla tekrar dolaşımda. C.A. fotoğrafın kendisinde bulunmadığını, fotoğrafı çeken amirlikte kalması gerekirken nasıl sosyal medyada bulunduğunu anlayamadığını ifade etti.

emniyette cekilen fotograf

C.A.’nın arama emrinin kaldırılması için Etlik Polis Amirliği’nde çekilen fotoğrafı sosyal medyada bu şekilde paylaşılıyor.

Etlik Polis Amirliği’ne telefonla ulaşarak bu fotoğrafın orada çekilip çekilmediğini ve nasıl internete yüklendiğini sorduk. Konuştuğumuz polis memuru 19 Mart Cumartesi günü karakolda bulunan polis memurlarının şu anda şehit cenazesinde olduğu için polis amirliğinde olmadığını iddia etti. Ayrıca “böyle bir fotoğraf çekme uygulamasının olmadığını” ifade etti.

Share this Story
  • ogretmen c a
    Doğrulama Haberler

    Öğretmen C. A. Canlı Bomba Denilerek Hedef Gösteriliyor

    Endişeli bir vatandaş tarafından otobüs beklerken gizlice fotoğrafı çekilen öğretmen C.A. sosyal medyada canlı bomba denilerek hedef gösteriliyor. Birkaç hafta önce ...
Load More Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun