Doğrulama
pensilvanya bilboard

Pensilvanya Bilboardlarında AKP Reklamları Yer Aldı mı?


Pensilvanya’da Fetullah Gülen’in evine giden yollar üzerindeki bilboardlarda AKP’nin seçim kampanyasında kullandığı reklamların kullanıldığı iddiası doğru.

Bu konuyla ilgili sosyal medyada şimdiye dek 3 farklı bilboardın fotoğrafı paylaşıldı. Yanda gördüğünüz ilk bilboardın I-80 otobanı üzerinde olduğu iddiası üzerine (görseldeki “Days Inn” tabelası ve “Old Exit 53” tabelası ipuçlarını kullanarak) Google Maps aracılığıyla aşağıdaki sonuca ulaştık.

Google Maps’in sokak görünümü sayesinde alınmış ekran görüntüsü. Tam koordinatlar şu şekilde: 40.985014, -75.138192

Yukarıdaki ekran görüntüsünden anlaşılabileceği gibi, fotoğrafı çekildiği iddia edilen yerde gerçekten öyle bir bilboard alanı var ve görüntüyü şüpheli görselimizdeki gibi piksel piksel veriyor.

Sosyal medya ve haber sitelerinde dolaşan ikinci bilboard fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz.

Bu görselin doğrulamasını ise bir başka tweet aracılığıyla sağladık. Esat Türkyolu isimli kullanıcı aşağıda izleyebileceğiniz drone ile kaydedilmiş bir videoyu tweetlemiş. Videonun sonlarına doğru dijital bilboarddaki reklamın değiştiğini görmek ve çevredeki bina ve ağaç detaylarını Google Maps aracılığıyla doğrulamak bize bu videonun da montaj olmadığını kanıtlamış oldu.

Ve tabii ki ikinci bilboardın gerçek olduğuna ve yerine dair elimizde güçlü bir veri oldu.

Bu iki bilboardın ve bir üçüncüsünün (Esat Türkyolu’nun uyarması ve konumunu bulmamıza yardımcı olması sayesinde) Fetullah Gülen’in evine yakınlığı iddiasını ise harita üzerinden değerlendirdik.

Bilboardların konumunu ve Gülen’in evini işaretlediğimiz etkileşimli haritaya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Share this Story
  • pensilvanya bilboard
    Doğrulama

    Pensilvanya Bilboardlarında AKP Reklamları Yer Aldı mı?

    Halkın parasıyla, Pensilvanyada yüzbinlerce dolarlık bilbordlara sırf hava olsun diye reklam veren müsrifler😠😠 pic.twitter.com/hObD8LbsMA — FUAT BARAN (@yagizefe) 25 Ekim 2015 ...
Load More Related Articles

One Comment


  1. […] Pensilvanya Bilboardlarında AKP Reklamları Yer Aldı mı? […]

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun