Doğrulama
1. kesinbilgi quizi sonuçları

1. #KesinBilgi Quizi Sonuçları

Geçtiğimiz ay 8 soruluk bir quiz yayınlayarak doğrulama testi yapmaya çalıştım. Google görsel araması gibi basit doğrulama pratiklerini bilmeyenler veya anket sırasında kullanmaya üşenenler olduğu için bu quiz biraz da ‘interneti ne kadar takip ediyorsun?’ testi gibi oldu.

Yine de quizle elde etmek istediğim sonuç en azından eğlenceli birşeyler yaparken de doğrulama pratiklerini kullanmak gerektiğini insanların akıllarına bir şekilde sokmaktı. Bunun ne kadar başarılı olduğunu ölçemem ama bir ayda bin kişinin cevapladığı quizde kaç kişinin kaç doğru yaptığına dair ölçümü değerlendirebilirim.

Aşağıda tam sayıları bulabileceğiniz anket sonuçlarına göre 8 soruda 8 doğru yapan kişi sayısı 50. Evet. Yani hepsini doğru cevaplayan kişi oranı %5. Her ne kadar 1 yanlış yapmak bile başarıdan sayılamayacaksa da 7 doğru yapanlarla birleştiğinde bile oran %15 oluyor.

Bu anket üzerinden (yaygınlığı ya da kaç kişinin ankete kaç kez katıldığına dair somut veri olmadığı için) herhangi bir yoruma varmak ne kadar zor olsa da internette doğrulama yapmak konusunda daha çok bilgi üretmeye ihtiyacımız olduğu ortada.

Önümüzdeki günlerde yeni bir quiz daha ekleyeceğim. Mümkünse bunu düzenli hale getirme niyetindeyim.

8 soruda 8 doğru cevap: 50

8 soruda 7 doğru cevap: 106

8 soruda 6 doğru cevap: 190

8 soruda 5 doğru cevap: 268

8 soruda 4 doğru cevap: 238

8 soruda 3 doğru cevap: 113

8 soruda 2 doğru cevap: 25

8 soruda 1 doğru cevap: 6

8 soruda doğru cevap: 4

Share this Story
Load More Related Articles

One Comment


  1. […] 1. #KesinBilgi Quizi Sonuçları […]

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Özgeçmiş


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2009'da bir yerel gazetede muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2011 yazında Bianet'te yaptığı stajın ardından aynı yıl Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin yürütmekte olduğu Mülteci TV haber sitesinin editörlüğünü yaptı. 2013 yazında BBC Türkçe'de stajını yaparken mobil habercilik, dijital medya ve gazeteciliğin geleceği gibi konularla tanıştı ve bu alana yöneldi. Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konularda araştırmalarını sürdürüyor.

Yayında!

Ekran Resmi 2015-09-10 12.36.31

Doğrulama El Kitabı CNN Türk’te

Youtube Kanalına Abone Olun